Jak dbać o zęby – stomatologia zachowawcza

1/27

Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, lecz także zdrowy organizm, bo nieleczona próchnica i choroby przyzębia mogą powodować bóle głowy i zatok, zwiększają ryzyko cukrzycy, problemów z nerkami czy stawami, a nawet zawału serca.

Zęby u człowieka

Dorosły człowiek na ogół ma w jamie ustnej same zęby stałe, których ilość powinna wynosić od 28 do 32, w tym: 

  • 8 siekaczy,
  • 4 kły,
  • 8 przedtrzonowców,
  • 8 – 12 trzonowców (cztery zęby to „ósemki”, czyli tak zwane zęby mądrości).

Można wymienić trzy podstawowe elementy zęba: koronę (widoczna część zęba), szyjkę zębową (która łączy korzeń z koroną) i korzeń (który ma za zadanie stabilizację zęba). Eksperci z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski ze Starachowic podkreślają, że stomatologia zachowawcza powinna obejmować nie tylko zęby stałe, lecz także mleczne – już od najmłodszych lat. 

Zęby mleczne a zęby stałe

Zęby stałe pojawiają się na miejscu zębów mlecznych i różnią się od nich pod paroma względami.

  • Wielkość – zęby mleczne są na ogół mniejsze od stałych, choć czasem ta różnica jest niewielka.
  • Korzenie – zęby mleczne mają mniejsze i cieńsze korzenie niż zęby stałe. Ponadto są szerzej rozstawione i mniej zakrzywione ze względu na to, że obejmują zawiązki zębów stałych. 
  • Kolor – zdrowe zęby mleczne mają barwę biało-niebieską, zaś zęby stałe biało-żółto-kremową.
  • Ilość – w uzębieniu mlecznym występuje mniej zębów – nie ma zębów przedtrzonowych i trzecich trzonowych (ósemek), dlatego mleczaków jest razem dwadzieścia, w wieku dorosłym od 32 do 28 zębów. 
  • Budowa szyjki zębowej – przy szyjce zębów mlecznych znajduje się wałeczek szkliwa otaczający koronę, zwany obręczą zęba.

Ponadto zęby mleczne są w mniejszym stopniu zmineralizowane, co sprawia, że są również bardziej podatne na próchnicę. 

Dlaczego zęby bolą

Ból zębów może być spowodowany przez różne czynniki i choroby, dlatego najlepiej stosować odpowiednią profilaktykę – dbać o higienę jamy ustnej oraz regularnie odwiedzać stomatologa. Specjaliści Stomatologia Borowski ze Starachowic podkreślają, że niezwykle istotna jest też rola stomatologii zachowawczej, w zakres której wchodzą zabiegi leczenia i odbudowy zębów. Głównym celem stomatologii zachowawczej jest zapobieganie powstawania i rozwojowi próchnicy, czyli choroby bakteryjnej polegającej na demineralizacji i rozpadzie twardych tkanek zęba. Wczesne zmiany próchnicowe są odwracalne, jeżeli zostaną odpowiednio wcześnie rozpoznane i będą prawidłowo leczone. Zabiegi stomatologii zachowawczej umożliwiają również zachowanie naturalnego koloru i kształtu zębów, poprzez czyszczenie zębów z kamienia i płytki nazębnej. Jeśli okaże się, że ból jest spowodowany chorobą przyzębia, warto poddać się leczeniu periodontologicznemu, które nie jest elementem stomatologii zachowawczej, ale pozwala na wyleczenie dolegliwości.

Zęby na szóstkę dzięki stomatologii zachowawczej

Dbanie o piękny i zdrowy uśmiech nie zawsze jest łatwe. Niekiedy zwykła higiena jamy ustnej i wizyty kontrolnie nie gwarantują uniknięcia leczenia, jednak z pewnością minimalizują inwazyjność zabiegów i pozwalają na podejmowanie działań wystarczająco szybko, by uniknąć poważniejszych komplikacji. Dzięki zastosowaniu stomatologii zachowawczej – czyli podstawowych zabiegów świadczonych w gabinetach stomatologicznych – można uniknąć niespodziewanego bólu i powikłań, takich jak bóle zatok i głowy, choroby nerek i stawów czy zawał mięśnia sercowego. Już dziś możesz umówić się na pierwszą wizytę w  Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej Stomatologia Borowski w Starachowicach poprzez stronę internetową.